AZ6962-1AE-12DE
American Zettler
Producto No:
AZ6962-1AE-12DE
Fabricante:
American Zettler
Descripción:
10A POWER RELAY
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 440VAC, 125VDC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 19.4 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 620 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Series AZ6962
Operate Time 7 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 8.4 VDC