AZ6991-1CE-60DE
American Zettler
Producto No:
AZ6991-1CE-60DE
Descripción:
8A POWER RELAY
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 400VAC, 125VDC - Max
Contact Rating (Current) 8 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 3.6 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 16.6 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 3 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series AZ6991
Operate Time 8 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Tin (AgSn)
Coil Voltage 60VDC
Must Operate Voltage 45 VDC