AZ755-1A-48DEF
American Zettler
Producto No:
AZ755-1A-48DEF
Descripción:
20A POWER RELAY
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 277VAC, 150VDC - Max
Contact Rating (Current) 20 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 11.5 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 4.17 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 4.8 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Series AZ755
Operate Time 15 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 48VDC
Must Operate Voltage 34.6 VDC