AZ755-1A-60DE
American Zettler
Producto No:
AZ755-1A-60DE
Descripción:
20A POWER RELAY
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 277VAC, 150VDC - Max
Contact Rating (Current) 20 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 8.6 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 7 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 6 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class B
Series AZ755
Operate Time 15 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 60VDC
Must Operate Voltage 43.2 VDC