AZ761-1A-12DE
American Zettler
Producto No:
AZ761-1A-12DE
Descripción:
12A POWER RELAY
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Switching Voltage 400VAC, 150VDC - Max
Contact Rating (Current) 12 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 33.3 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 360 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class B
Series AZ761
Operate Time 7 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 8.4 VDC