AZ761-1A-24DE
American Zettler
Producto No:
AZ761-1A-24DE
Descripción:
12A POWER RELAY
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Switching Voltage 400VAC, 150VDC - Max
Contact Rating (Current) 12 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 16.7 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 1.44 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 2.4 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class B
Series AZ761
Operate Time 7 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 16.8 VDC