AZ762-1CE-60DEI
American Zettler
Producto No:
AZ762-1CE-60DEI
Fabricante:
American Zettler
Descripción:
16A POWER RELAY
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 440VAC, 125VDC - Max
Contact Rating (Current) 20 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 8 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 7.5 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 6 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating Sealed - Fully
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Series AZ762
Operate Time 15 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 60VDC
Must Operate Voltage 42 VDC