AZ940-1A-12DS
American Zettler
Producto No:
AZ940-1A-12DS
Descripción:
10A POWER RELAY
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 90°C
Switching Voltage 400VAC, 150VDC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 16.7 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 720 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 0.6 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class B
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 9 VDC