AZ940-1AB-18DSE
American Zettler
Producto No:
AZ940-1AB-18DSE
Descripción:
10A POWER RELAY
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 90°C
Switching Voltage 400VAC, 150VDC - Max
Contact Rating (Current) 10 A
Termination Style PC Pin
Coil Current 11.3 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 1.6 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 0.9 VDC
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class B
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Coil Voltage 18VDC
Must Operate Voltage 13.5 VDC