BH19NRNZX
CIT Relay and Switch
Producto No:
BH19NRNZX
Descripción:
SWITCH PB SPST 1A 125VAC
Guía del usuario
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -25°C ~ 55°C
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination Style Screw Terminal
Actuator Type Round, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 19.00mm Dia
Current Rating (Amps) 1A (AC), 2A (DC)
Circuit SPST-NO
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life -
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series BH
Voltage Rating - DC 36 V
Type Anti-Vandal
Switch Function Off-Mom
Voltage Rating - AC 125 V