Hogar / Fuses / BK/AGC-10RX
minImg
BK/AGC-10RX
Eaton - Electronics Division
Producto No:
BK/AGC-10RX
Descripción:
FUSE GLASS 10A 250VAC 3AB 3AG
En stock : 92
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 486
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 0.008 Ohms
Color -
Approval Agency CSA, UL
Current Rating (Amps) 10 A
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage 200A
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Product Status Active
Series AGC
Package / Case 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Voltage Rating - AC 250 V