Hogar / Fuses / BK/GBB-V-20-R
minImg
BK/GBB-V-20-R
Eaton - Electronics Division
Producto No:
BK/GBB-V-20-R
Descripción:
FUSE CERM 20A 250VAC 125VDC 3AB
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 0.0728 Ohms
Color -
Approval Agency CSA, UR
Current Rating (Amps) 20 A
Fuse Type Cartridge, Ceramic
Breaking Capacity @ Rated Voltage 200A AC, 110kA DC
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.266" Dia x 1.292" L (6.76mm x 32.82mm)
Product Status Active
Series GBB
Voltage Rating - DC 125 V
Package / Case 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Voltage Rating - AC 250 V