BSZ040N04LSGATMA1
Infineon Technologies
Producto No:
BSZ040N04LSGATMA1
Paquete:
PG-TSDSON-8
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
MOSFET N-CH 40V 18A/40A 8TSDSON
En stock : 9741
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5100 pF @ 20 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 64 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4mOhm @ 20A, 10V
Supplier Device Package PG-TSDSON-8
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 36µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Series OptiMOS™
Power Dissipation (Max) 2.1W (Ta), 69W (Tc)
Package / Case 8-PowerTDFN
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Infineon Technologies
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18A (Ta), 40A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V