Hogar / TRIACs / BT236X-600G,127
minImg
BT236X-600G,127
NXP USA Inc.
Producto No:
BT236X-600G,127
Fabricante:
NXP USA Inc.
Paquete:
TO-220F
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
NOW WEEN - BT236X-600G - 4 QUADR
Guía del usuario
Operating Temperature 125°C (TJ)
Current - Hold (Ih) (Max) 40 mA
Configuration Single
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50 mA
Triac Type Standard
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package TO-220F
Voltage - Off State 600 V
Series -
Package / Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Mfr NXP USA Inc.
Package Bulk
Current - On State (It (RMS)) (Max) 6 A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 65A, 71A