Hogar / SCRs / BT258-500R,127
minImg
BT258-500R,127
NXP USA Inc.
Producto No:
BT258-500R,127
Fabricante:
NXP USA Inc.
Paquete:
TO-220AB
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
NOW WEEN - BT258-500R - SILICON
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Off State (Max) 500 µA
Current - Hold (Ih) (Max) 6 mA
SCR Type Sensitive Gate
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200 µA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 5 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package TO-220AB
Voltage - Off State 500 V
Series -
Package / Case TO-220-3
Mfr NXP USA Inc.
Package Bulk
Current - On State (It (RMS)) (Max) 8 A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 75A, 82A