Hogar / TRIACs / BTB16-800CW3G
minImg
BTB16-800CW3G
onsemi
Producto No:
BTB16-800CW3G
Fabricante:
onsemi
Paquete:
TO-220AB
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC, 80
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Hold (Ih) (Max) 50 mA
Configuration Single
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.1 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 35 mA
Triac Type Standard
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package TO-220AB
Voltage - Off State 800 V
Series -
Package / Case TO-220-3
Mfr onsemi
Package Bulk
Current - On State (It (RMS)) (Max) 16 A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 170A @ 60Hz