BUK661R6-30C118
NXP USA Inc.
Producto No:
BUK661R6-30C118
Fabricante:
NXP USA Inc.
Paquete:
D2PAK
Descripción:
N-CHANNEL POWER MOSFET
En stock : 2741
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 342
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 14964 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 229 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.6mOhm @ 25A, 10V
Supplier Device Package D2PAK
Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 1mA
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Power Dissipation (Max) 306W (Tc)
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr NXP USA Inc.
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Vgs (Max) ±16V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V