Hogar / Single Diodes / BYM11-800HE3/96
minImg
BYM11-800HE3/96
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Producto No:
BYM11-800HE3/96
Descripción:
DIODE GEN PURP 800V 1A DO213AB
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 500 ns
Capacitance @ Vr, F 15pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package DO-213AB
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 800 V
Technology Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.3 V @ 1 A
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 800 V
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io) 1A