Hogar / Single Zener Diodes / BZT52C5V6-HE3_A-08
minImg
BZT52C5V6-HE3_A-08
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Producto No:
BZT52C5V6-HE3_A-08
Paquete:
SOD-123
Descripción:
DIODE ZENER 5.6V 410MW SOD123
Guía del usuario
Operating Temperature 150°C (TJ)
Tolerance ±5%
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOD-123
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 1 V
Series Automotive, AEC-Q101, BZT52
Package / Case SOD-123
Power - Max 300 mW
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V
Package Tape & Reel (TR)
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms