BZT55B51 L0G
Taiwan Semiconductor Corporation
Producto No:
BZT55B51 L0G
Paquete:
Mini MELF
Descripción:
DIODE ZENER 51V 500MW MINI MELF
Guía del usuario
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ)
Tolerance ±2%
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package Mini MELF
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 38 V
Series -
Package / Case DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Power - Max 500 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 10 mA
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 51 V
Package Tape & Reel (TR)
Impedance (Max) (Zzt) 125 Ohms