BZT585B16TQ-7
Diodes Incorporated
Producto No:
BZT585B16TQ-7
Paquete:
SOD-523
Descripción:
Tight Tolerance Zener Diode SOD5
Guía del usuario
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance ±2%
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOD-523
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 11.2 V
Series Automotive, AEC-Q101
Package / Case SC-79, SOD-523
Power - Max 350 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 100 mA
Mfr Diodes Incorporated
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 16 V
Package Bulk
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms