BZX284-C6V8,135
NXP USA Inc.
Producto No:
BZX284-C6V8,135
Fabricante:
NXP USA Inc.
Paquete:
SOD-110
Descripción:
DIODE ZENER 6.8V 400MW SOD110
Guía del usuario
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Tolerance ±5%
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOD-110
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 4 V
Series -
Package / Case SOD-110
Power - Max 400 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.1 V @ 100 mA
Mfr NXP USA Inc.
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.8 V
Package Tape & Reel (TR)
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms