BZX55C16
onsemi
Producto No:
BZX55C16
Fabricante:
onsemi
Paquete:
DO-35
Descripción:
DIODE ZENER 16V 500MW DO35
Guía del usuario
Operating Temperature -65°C ~ 200°C
Tolerance ±6%
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DO-35
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 12 V
Series -
Package / Case DO-204AH, DO-35, Axial
Power - Max 500 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.3 V @ 100 mA
Mfr onsemi
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 16 V
Package Bulk
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms