BZX55C9V1 A0G
Taiwan Semiconductor Corporation
Producto No:
BZX55C9V1 A0G
Descripción:
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Tolerance ±5%
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package DO-35
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 6.8 V
Series -
Package / Case DO-204AH, DO-35, Axial
Power - Max 500 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 100 mA
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 9.1 V
Package Tape & Box (TB)
Impedance (Max) (Zzt) 10 Ohms