Hogar / Single Zener Diodes / BZX84-B16/DG/B3,21
minImg
BZX84-B16/DG/B3,21
Nexperia USA Inc.
Producto No:
BZX84-B16/DG/B3,21
Fabricante:
Nexperia USA Inc.
Paquete:
TO-236AB
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
DIODE ZENER 16V 250MW TO236AB
Guía del usuario
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance ±2%
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-236AB
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 11.2 V
Series Automotive, AEC-Q101
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power - Max 250 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Mfr Nexperia USA Inc.
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 16 V
Package Tape & Reel (TR)
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms