BZX84C6V2
Fairchild Semiconductor
Producto No:
BZX84C6V2
Paquete:
SOT-23-3
Lote:
Ficha de datos:
Descripción:
ZENER DIODE, 6.2V, 5%, 0.35W, UN
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance ±6%
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-23-3
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 4 V
Series -
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power - Max 250 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
Mfr Fairchild Semiconductor
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6.2 V
Package Bulk
Impedance (Max) (Zzt) 6 Ohms