BZX85C8V2
Taiwan Semiconductor Corporation
Producto No:
BZX85C8V2
Paquete:
DO-204AL (DO-41)
Descripción:
DO-204AL (DO-41), 1300MW, 5%, SM
Guía del usuario
Operating Temperature -65°C ~ 200°C (TJ)
Tolerance ±5%
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package DO-204AL (DO-41)
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 6.2 V
Series -
Package / Case DO-204AL, DO-41, Axial
Power - Max 1.3 W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 10 mA
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 8.2 V
Package Tape & Reel (TR)
Impedance (Max) (Zzt) 5 Ohms