Hogar / Single Diodes / CMSH1-40M BK PBFREE
minImg
CMSH1-40M BK PBFREE
Central Semiconductor Corp
Producto No:
CMSH1-40M BK PBFREE
Paquete:
SMA
Descripción:
DIODE SCHOTTKY 40V 1A SMA
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F 55pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SMA
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 40 V
Series -
Package / Case DO-214AC, SMA
Technology Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 500 mV @ 1 A
Mfr Central Semiconductor Corp
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Package Bulk
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io) 1A