DHG60I1200HA
IXYS
Producto No:
DHG60I1200HA
Fabricante:
IXYS
Paquete:
TO-247AD
Descripción:
DIODE GEN PURP 1.2KV 60A TO247AD
Guía del usuario
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 200 ns
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package TO-247AD
Current - Reverse Leakage @ Vr 125 µA @ 1200 V
Series -
Package / Case TO-247-2
Technology Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.32 V @ 60 A
Mfr IXYS
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Package Tube
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io) 60A