DMNH4006SK3-13
Diodes Incorporated
Producto No:
DMNH4006SK3-13
Paquete:
TO-252-3
Descripción:
MOSFET N-CH 40V 18A/90A TO252
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2280 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 51 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6mOhm @ 86A, 10V
Supplier Device Package TO-252-3
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Series -
Power Dissipation (Max) 2.2W (Ta)
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Diodes Incorporated
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18A (Ta), 90A (Tc)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V