E36D101HPN563MED0U
Chemi-Con
Producto No:
E36D101HPN563MED0U
Descripción:
CAP ALUM 56000UF 20% 100V SCREW
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.118" (130.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Ripple Current @ Low Frequency 19.42 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 6.6mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 27.188 A @ 3 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 56000 µF