E36L351CDN472MEA5U
Chemi-Con
Producto No:
E36L351CDN472MEA5U
Descripción:
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.134" (105.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 350 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Ripple Current @ Low Frequency 15.1 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 21mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series U36L
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 21.2 A @ 3 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 4.7 mF