E37F421CPN392ME92U
Chemi-Con
Producto No:
E37F421CPN392ME92U
Descripción:
CAP ALUM 3900UF 20% 420V SCREW
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.661" (93.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 420 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Ripple Current @ Low Frequency 13.2 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 24mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series U37F
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 18.612 A @ 10 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 3900 µF