E37X351CPN562MF92U
Chemi-Con
Producto No:
E37X351CPN562MF92U
Descripción:
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) 3.661" (93.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Voltage - Rated 350 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.504" Dia (89.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 16.2 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 19mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series U37X
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 42.441 A @ 10 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 5600 µF