E37X401CPN123MFK0M
Chemi-Con
Producto No:
E37X401CPN123MFK0M
Descripción:
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 7.520" (191.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.504" Dia (89.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 31 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 9mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series U37X
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 42.441 A @ 10 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 12000 µF