E37X501CPN272MDD0U
Chemi-Con
Producto No:
E37X501CPN272MDD0U
Descripción:
CAP ALUM 2700UF 20% 500V SCREW
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.118" (130.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Voltage - Rated 500 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 10.3 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 42mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series U37X
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 14.523 A @ 10 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 2700 µF