E37X501HPN122MCB7M
Chemi-Con
Producto No:
E37X501HPN122MCB7M
Descripción:
CAP ALUM 1200UF 20% 500V SCREW
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.646" (118.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.874" (22.20mm)
Voltage - Rated 500 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Ripple Current @ Low Frequency 6.4 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 78mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 9.024 A @ 10 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 1200 µF