EGPD101ELL561ML35H
Chemi-Con
Producto No:
EGPD101ELL561ML35H
Fabricante:
Chemi-Con
Descripción:
CAP ALUM 560UF 20% 100V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 135°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.437" (36.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.095 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 135°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 36mOhm @ 100kHz
Ratings AEC-Q200
Series GPD
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 4.19 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 560 µF