EGPD350ELL202ML20H
Chemi-Con
Producto No:
EGPD350ELL202ML20H
Descripción:
CAP ALUM 2000UF 20% 35V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 135°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.824 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 135°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 35mOhm @ 100kHz
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.04 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 2000 µF