EKHE401VSN301MQ30S
Chemi-Con
Producto No:
EKHE401VSN301MQ30S
Descripción:
CAP ALUM 300UF 20% 400V SNAP
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.35 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Series KHE
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.7955 A @ 50 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 300 µF