EKHF421ELL820MUN3S
Chemi-Con
Producto No:
EKHF421ELL820MUN3S
Descripción:
CAP ALUM 82UF 20% 420V RADIAL TH
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 420 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.571" Dia (14.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 615 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.107 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 82 µF