EKHJ401VSN571MR59M
Chemi-Con
Producto No:
EKHJ401VSN571MR59M
Fabricante:
Chemi-Con
Descripción:
CAP ALUM 570UF 20% 400V SNAP
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.421" (61.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 3.67 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series KHJ
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 5.3582 A @ 50 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 570 µF