EKLA181LIN112KR39M
Chemi-Con
Producto No:
EKLA181LIN112KR39M
Fabricante:
Chemi-Con
Descripción:
CAP ALUM 1100UF 10% 180V SNAP
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Tolerance ±10%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.559" (14.20mm)
Voltage - Rated 180 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 4.17 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series KLA
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 6.255 A @ 50 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 1100 µF