EKLA201LIN801KR35M
Chemi-Con
Producto No:
EKLA201LIN801KR35M
Descripción:
CAP ALUM 800UF 10% 200V SNAP
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.476" (37.50mm)
Tolerance ±10%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.559" (14.20mm)
Voltage - Rated 200 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 3.54 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 5.31 A @ 50 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 800 µF