EKMG101ELL2R2ME11D
Chemi-Con
Producto No:
EKMG101ELL2R2ME11D
Fabricante:
Chemi-Con
Descripción:
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 21 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series KMG
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 52.5 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 2.2 µF