EKMG160ELL472ML25S
Chemi-Con
Producto No:
EKMG160ELL472ML25S
Descripción:
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL
En stock : 1143
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.48 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.5984 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 4700 µF