EKMH181VRT272MB50T
Chemi-Con
Producto No:
EKMH181VRT272MB50T
Descripción:
CAP ALUM 2700UF 20% 180V SNAP
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated 180 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 3.92 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 92mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series KMH
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Ripple Current @ High Frequency 5.88 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 2700 µF