EKMH351VQT182MB80T
Chemi-Con
Producto No:
EKMH351VQT182MB80T
Descripción:
CAP ALUM 1800UF 20% 350V SNAP
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.228" (82.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated 350 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.575" Dia (40.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 4.29 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 138mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series KMH
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Ripple Current @ High Frequency 6.1347 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 1800 µF