EKMQ401VSD471MA35T
Chemi-Con
Producto No:
EKMQ401VSD471MA35T
Fabricante:
Chemi-Con
Descripción:
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.68 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series KMQ
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2.4024 A @ 50 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 470 µF