EKMQ500ELL472MN40S
Chemi-Con
Producto No:
EKMQ500ELL472MN40S
Descripción:
CAP ALUM 4700UF 20% 50V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.787" Dia (20.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.1 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series KMQ
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.268 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 4700 µF